Tehnička škola Požega

 • Povećaj veličinu slova
 • Normalna veličina slova
 • Smanji veličinu slova
Početna Vijesti Novosti Predavanje o hidroelektranama

Predavanje o hidroelektranama

Predavanje o hidroelektranamaZa učenike 4.e (elektrotehničari) i 4.h (tehničari za elektroenergetiku) razrednih odjela Tehničke škole kao i zainteresirane profesore, 31. ožujka 2016. godine predavanje o hidroelektranama održao je Luka Užar, dipl. ing. elektrotehnike, specijalist relejne zaštite. Gospodin Užar vlasnik je tvrtke LUKA-TEST d.o.o. za inženjering u elektroenergetici (Mihaljevci). Bavi se izradom projektne dokumentacije, dimenzioniranjem strujnih i naponskih mjernih transformatora, proračunom podešavanja zaštite, parametriranjem zaštitnih releja, puštanjem u pogon trafostanica, elektrana i industrijskih postrojenja različitih naponskih nivoa i snaga.

Luka Užar bio je učenik Tehničke škole Požega, zanimanje elektrotehničar. Nakon mature (2002. godine) završio je Elektrotehnički fakultet u Osijeku, zaposlio se u tvrtki Exor d.o.o. u Zagrebu a potom samostalno krenuo s radom.

Kroz svoje predavanje, učenicima je predstavio HE Kariba North, 200 MVA u Zambiji na kojoj je radio na parametriranju, ispitivanju relejne zaštite i sinhronizaciji generatora.

Dojmljiv je popis hidroelektrana diljem svijeta na kojima je gospodin Užar radio na proračunu podešavanja zaštite, ispitivanju i puštanju u pogon:

 • HE Alejandira, 2 x 8.5 MVA, Kolumbija
 • HE Krueng Isep, 2 x 7.5 MVA, Indonezija
 • HE Camlica 2, 3 x 6.5 MVA, Turska
 • HE Gudauri, 2 x 4.7 MVA, Gruzija
 • HE Baciska Reka, 1.2 MVA, Makedonija
 • HE Sebesel 1, 1.1 MVA, Rumunjska
 • HE Sebesel 2, 1.4 MVA, Rumunjska
 • HE Don Walterio, 4 MVA, Čile
 • HE Upper Kotmale, 2 x 80 MVA, Šri Lanka,
 • HE Inga 2, 205 MVA, DR Kongo.

Radio je i na trafostanicama kao što su:

 • TS Hope Downs 4, 220/33 kV, Zapadna Australija
 • TS Gardabani 500/220 kV, Gruzija
 • TS Čakovec, 35/10 kV
 • TS Varaždinske Toplice, 35/10 kV
 • Ras Laffan Port Expansion Project, Katar.

Učenici su sa zanimanjem pratili predavanje, posebno opis iskustava na brojnim gradilištima. Time su stekli bolju predodžbu o mogućnostima koja ih čekaju nakon završetka srednje škole. S gospodinom Užarom škola će nastaviti daljnju suradnju.

Predavanje o hidroelektranamaPredavanje o hidroelektranamaPredavanje o hidroelektranamaPredavanje o hidroelektranamaPredavanje o hidroelektranama