Početna Vijesti Novosti Međunarodno natjecanje Dabar

Međunarodno natjecanje Dabar

Natjecanje DabarMeđunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar održalo se je prvi put u Republici Hrvatskoj od 7. – 11. studenoga 2016. godine. Online natjecanje se je odvijalo na CARNetovom sustavu Loomen, uz obaveznu uporabu AAI korisničkih podataka.
Iz Tehničke škole Požega na natjecanju su sudjelovala tri učenika INFO kluba: Niki Hercigonja, Goran Jurić i Josip Polić-Strinić, uz podršku profesorice Marine Mirković. Najboljii među njima trojicom bio je Goran Jurić. Za uspješno sudjelovanje, učenici su primili Dabrove digitalne značke.

Hrvatska se uključila u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj, učenicima se računalo želi pokazati kao izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Natjecanje je započelo 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika. Dabar uključuje niz predavanja i radionica za učenike i učitelje tijekom cijele godine te međunarodno online natjecanje u studenom svake godine. Originalan naziv je Bebras, što u prijevodu znači dabar a stranice međunarodnog natjecanja su http://bebras.org
Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra, CARNeta te CROZ-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Primjere zadataka za srednju školu možete pronaći putem poveznice.