Početna Vijesti Novosti Laboratorij za elektrotehniku (učionica br. 7) ponovo u funkciji

Laboratorij za elektrotehniku (učionica br. 7) ponovo u funkciji

Nastava u sedmiciNakon cca 30 godina korištenja u postupnosti je rekonstruiran laboratorij za elektrotehniku (učionica br. 7).
Potupna rekonstrukcija laboratorija je napravljena od studenog 2017. do svibnja 2018., kojom je laboratorij doveden u funkcionalno stanje za potrebe izvođenja vježbi iz područja elektrotehnike, električnih strojeva, automatike, elektronike, kao i drugih srodnih predmeta.

Raspored radnih stolova

U učionici je napravljeno 8 radnih mjesta za 16 učenika, te kontrolnim stolom za profesora

Plan učionice

Učenički radni stolovi

Učenički radni stolovi se sastoje od 3 polja:

• Polje energetike
  • Polje automatike
  • Polje elektronike

Plan učionice

Energetika

Priključnice na polju eneregetike:

• trofazna priključnica 3x400V/16A.... 1kom
  • dvostrupka monofazna priključnica 230V/16A

*Napomena: priključnice se uključuju kada se uključi grebenasta sklopka i osigurači – u tom slučaju svijetle signalne žaruljice L1, L2 i L3.

Izvori napona na polju energetike:

• 0-440VAC – regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama U,V,W,N.
  • 0-230VAC– regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama d i q.
  • 0-350VDC– regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama + i -.
  • 0-40VDC – regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama + i -.

Automatika

Polje automatike je opremljeno slijedećim komponentama:

• SO - sigurnosno tipkalo – isključuje sve izvore napona sa napajanja
  • PLC Siemens S7-1200 – uključuje se i isključuje klečnom sklopkom koja se nalazi uz njega. PLC ima izvedene slijedeće priključnice (buksne):
    • L+, M – istosmjerni upravljački napon 24VDC
    • DIa – digitalni ulazi
    • DIb – digitsalni ulazi
    • AI – analogni ulazi
    • AQ – analogni izlazi
    • DOa - digiralni izlazi
    • DOb – digitalni izlazi
  • 24VDC – istosmjerni napon 24VDC – uključuje se pomoću klečne sklopke koja se nalazi uz njega.

Elektronika

Polje elektronike je opremljeno slijedećim komponentama/izvorima:

• funkcijski generator – uključuje se na svojoj sklopki
  • 0-42VDC – regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama +,- i .
  • 0-40VDC – regulira se na kontrolnom pultu a učenici dobivaju taj napon na priključnicama +, i - .
  • 12VDC – fiksni istosmjerni napon 12VDC na priključnicama + i -.
  • 5VDC – fiksni istosmjerni napon 5VDC na priključnicama + i -, te na USB 3.0 priključnicama.
  • Priključnice koje čine jednu spojnu točku. To su 4 priključnice kratko spojene i na njih nije ništa spojeno.

*Na kraju se zahvaljujemo svim učenicima i nastavnicima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta svojim angažmanom i radom i nadamo se da će laboratorij trajati bar jednako dugo kao i stari.

Galeriju fotografija iz raznih faza izvedbe možete pogledati na facebooku.