Tijekom prosinca u našoj školi ostvaren je projekt sa središnjom međupredmetnom temom Građanskog odgoja koja se odnosila na obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava i Dana UNICEF-a 10. i 11. prosinca. Aktivnosti projekta implementirane su u nastavne predmete SRZ, Engleski jezik, Tehnička mehanika i Računalstvo. U projektu su sudjelovali učenici 1.A razrednog odjeljenja smjera Strojarski računalni tehničar te nastavnice Mirjana Pavlović, dipl. ing. stroj. (SRZ, Tehnička mehanika), Marina Mirković, mag. ing. elektrotehnike (Računalstvo) i Kristina Šćiran, prof. engl. jezika (Engleski jezik). Učenici su sudjelovali u prezentacijama i radionicama o ljudskim pravima i UNICEF-u nakon kojih su pristupili izradi projektnih zadataka.
Školski projekt
U sklopu nastave SRZ-a , dok smo još fizički bili u školi, nastavnica i razrednica Mirjana Pavlović održala je prezentaciju o ljudskim pravima i UNICEF-u. Učenici su dobili zadatak da u piramidu napišu, po njima, najvažnija odnosno manje važna prava koja su im prethodno prezentirana.
U sklopu nastave Engleskog jezika nastavnica Kristina Šćiran održala je radionicu o ljudskim pravima (radionica preuzeta sa: https://startthechange.net/wp-content/uploads/2018/03/pokreni_promjenu_zbirka_hr.pdf) sa ciljem upoznavanja osnovnih pojmova vezanih za ljudska prava i UNICEF na engleskom jeziku. Zadatak učenika bio je napraviti prikaz/crtež o ljudskim pravima te mali hrvatsko-engleski rječnik (glossary).
U sklopu nastave Tehničke mehanike učenici su nadogradili znanja o anglosaksonskim mjernim jedinicama te potrebi njihovog poznavanja zbog primjene u struci. Učenici su preračunavali mjerne jedinice iz jednog sustava u drugi. To je ujedno bio i dio projektnog zadatka predmeta.
U sklopu nastave predmeta Računalstvo učenici su rješavali upitnike, pomoću alata Mentimeter upisivali su pojmove o UNICEF-u. Projektni zadatak bio je pretražiti podatke o UNICEF-u i ljudskim pravima te izraditi digitalni uradak u obliku plakata, umne mape, stripa prezentacije ili videozapisa.
Osim u fizičkoj učionici, veliki dio Školskog projekta izvodio se online putem Zoom aplikacije i Google učionica. U nastavku pogledajte uratke 1. A razreda i korisne linkove.
Autorice:
- Mirjana Pavlović, dipl. ing. strojarstva
- Marina Mirković, mag. ing. elektrotehnike
- Kristina Šćiran, prof. engleskog jezika
Proveden jednomjesečni Školski projekt
Središnja tema: Međunarodni dan ljudskih prava i Dan UNICEF-a
Nastavni predmeti u okviru kojeg su implementirane aktivnosti:
SRZ, Engleski jezik, Tehnička mehanika, Računalstvo
Ovaj Školski projekt ostvaren je tijekom mjeseca prosinca 2020. u 1. A razredu Strojarskih računalnih tehničara na način interdisciplinarnosti odnosno integriranog poučavanja i korelacije više nastavnih predmeta (SRZ, engleski jezik, tehnička mehanika i računalstvo). Središnja međupredmetna tema Građanskog odgoja na kojoj su bazirane sve ostale aktivnosti odnosila se je na Međunarodni dan ljudskih prava i Dan UNICEF-a koji se u svijetu obilježavaju 10. odnosno 11. prosinca.
Na kraju projekta provedena je završna evaluacija o zadovoljstvu provedenim aktivnostima te je ista od strane učenika ocijenjena pozitivnom. Osim u fizičkoj učionici, veliki dio aktivnosti ovog Školskog projekta izvodio se online putem Zoom aplikacije i Google učionice.
Naglasak Projektnih aktivnosti bio je na odgojno-obrazovnim očekivanjima:
- goo A. 4. 2. Učenik promiče ulogu institucija i organizacija u zaštiti ljudskih prava na europskoj i globalnoj razini.
- goo A. 4. 3. Učenik promiče ljudska prava.
Ostvarena su i druga odgojno-obrazovna očekivanja i ostalih međupredmetnih tema kao što su:
- Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- Učiti kako učiti
- Osobni i socijalni razvoj
- Poduzetništvo
- Zdravlje.
Scenariji poučavanja za svaki u ovaj projekt integriranih nastavnih predmeta kao i ostvareni rezultati prikazani su detaljno na edutoriju
https://edutorij.e-skole.hr/share/page/document-details?nodeRef=workspace://SpacesStore/9294b384-724b-4738-8cb8-cc6b7f67b773
Završna aktivnost u nastavi računalstva bila je izrada digitalnih čestitki za novu 2021. godinu u kojima su učenici osim želja vezanih za njihovo osobno okruženje, proširili svoje želje na školu i lokalnu zajednicu. Posebno su naglašavali nadu u bolju zdravstvenu situaciju kako bi svi mogli slobodno, neometano ostvariti svoja ljudska prava. Čestitkama i željama objavljenima na Padlet ploči priključili su se i ostali učenici Tehničke škole u Požegi.
Autori projekta:
- Mirjana Pavlović, dipl. ing. stroj. (tehnička mehanika i SRZ)
- Kristina Šćiran, prof. engl. jezika (engl. jezik)
- Marina Mirković, mag. ing. elektrotehnike (računalstvo)
Nekoliko fotografija sa aktivnosti projekta