Tehnička škola Požega

 • Povećaj veličinu slova
 • Normalna veličina slova
 • Smanji veličinu slova
Početna EU projekti Posjet MakerFaire-u u Rimu

Posjet MakerFaire-u u Rimu

MakerFaire u RimuKao predstavnici Tehničke škole iz Požege u aktivnosti studijskog putovanja tijekom kojeg su 7.10.2022. godine posjetili MakerFaire u Rimu sudjelovali su učenik Marsel Ptičar iz 4.a razreda i nastavnica strojarske grupe predmeta Biljana Radišić. Aktivnost se provodila u sklopu projekta RCK/Slavonika 5.1. koji provodi Tehnička škola iz Slavonskog Broda uz partnere iz cijele Slavonije. Uz predstavnike naše škole na putovanju su bili učenici i nastavnici iz još 8 strukovnih škola iz Slavonije.

MakerFaire je jedan od većih svjetskih sajmova koji okuplja obrazovne institucije, udruge i individualce koji imaju želju izložiti svoje radove kako bi predstavili nova tehnološka postignuća u raznim granama industrije, od STEAM područja do medicine, prehrane, poljoprivrede, dizajna, ekologije, umjetnosti, glazbe i zabave. 
Obilaskom sajma mogla su se vidjeti razna tehnološka postignuća u različitim granama industrije, a neka od njih su

 • povezivanje robotike i poljoprivrede
 • primjenu CAD/CAM tehnologija u dizajniranju medicinskih pomagala 
 • široku primjenu 3d print tehnologije, od zabave, medicine, prehrane do proizvodnih sustava
 • primjenu hidraulike i pneumatike u automatiziranim sustavima
 • primjenu reciklirajućeg dizajna u arhitekturi i interijeru te origami strukture
 • razvoj novih plastičnih materijala, bio plastike i biorazgradive plastike
 • novih tehnologija u području umjetnosti i tekstilnog dizajna, eco-friendly 
 • primjenu robotike u različitima granama industrije
 • primjenu IT tehnologija i razvoj aplikacija i programa u različitim granama industrije,
 • različite projekte izrade npr. formula, uređaja za recikliranje materijala, uređaj za vlačni pokus,hidrobicikli, sustav za zaštitu vrta od hladnoće, sunca i tuče, robo bend, solarnu klupu…

Nakon posjeta sajmu obilaskom Rima vidjeli smo nekoliko povijesnih znamenitosti: Kolosej, Fontana delle Naiadi, Konstantinov slavoluk, Panteon, Forum Romanum, Kapitol u Rimu, Venecijanski trg, Piazza Navona, rijeku Tiber, Marcello Theater…

MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu MakerFaire u Rimu