Tehnička škola Požega

 • Povećaj veličinu slova
 • Normalna veličina slova
 • Smanji veličinu slova
Početna WebGrupa PHP - najosnovnije osnove

PHP - najosnovnije osnove

PHP - najosnovnije osnove

Što je u stvari PHP?

PHP (Hypertext Preprocessor) je programski jezik za izradu dinamičkih i interaktivnih stranica na webu. To je serverska tehnologija (kao i Pearl, ASP ili ColdFusion) što znači da se on izvršava na web serveru, njegovim izvršavanjem se kreira dio web stranice (ili cijela) koji se onda šalje korisniku i bude vidljiv u njegovom pretraživaču.

PHP omogućava interakciju korisnika s web stranicama. Što to znači?
Na "statičnim" stranicama komunikacija je jednosmjerna: korisnik klikne na neki link i pokaže mu se određeni sadržaj. Da bi korisnik mogao na bilo koji način utjecati na sam sadržaj neke web stranice potrebna je primjena neke serverske tehnologije.

U PHPu tako možemo napraviti Chatove, Forume, stranice s kojih je moguće poslati mail ili razglednicu, napraviti stranice zaštićene lozinkom, web trgovine, Content Menagement System,...

Zašto baš php?

PHP ( Hypertext Preprocessor) je samo jedna od sličnih tehnologija, postoje još i ASP (Active Server Pages), CGI ( Common Gateway Interface), Cold Fusion te još neke druge. Zašto smo izabrali baš PHP?
Zato što je najjeftinija tehnologija (za kreiranje skripti lokalno na računalu, a pogotovo ako se uzme u obzir cijena smještanja stranica na server), lako se može doći do literature, dokumentacije i primjera bilo u papirnatom bilo u elektroničkom obliku. Principi rada i nisu tako različiti, naučite li dobro raditi u PHPu, vrlo ćete brzo svladati i druge tehnologije budete li to htjeli.

Što moram znati da bih mogao započeti rad u PHPu?

Za rad u PHP-u preporuča se osnovno znanje programskog jezika C (nije preduvijet, ali uvelike olakšava učenje, zapravo je bitno da poznajemo osnove programiranja u bilo kojem programskom jeziku) te poznavanje HTML-a.
Pretpostavlja se i osnovno znanje rada sa bazama podataka - PHP ima podršku za rad s brojnim bazama podataka, ali najčešće se koristi MySQL baza jer je to vrlo čest i ne preskup paket kojeg možete kupiti od hosting firme za objavu vaših stranica, a nađe se čak i besplatnih hosting paketa s tom kombinacijom.

Što mi sve treba?

Što mi sve treba da bih mogao na svome računalu izrađivati i isprobavati PHP skripte? Radosna je vijest da prilikom iszrađivanja i isprobavanja ne morate biti spojeni na internet, vaše računalo može glumiti istovremeno i poslužitelja i klijenta, no evo što vam sve treba:

 1. računalo,
 2. neki internet pretraživač npr. Firefox ,
 3. instaliran neki web server - preporuča se Apache web server no i IIS koji je standardni dodatak Professional verzija Windowsa se može natjerati na rad sa PHP-om,
 4. instaliran PHP.
 5. želimo lis raditi sa bazama podataka, instaliranu i tu bazu npr. MySQL

Stranice s kojih možete skinuti instalacije:

 1. Tu skinite sam PHP, odaberite verziju i obratite pozornost na vrstu servera na kojeg želite instalirati PHP: www.php.net/downloads.php
 2. Trebat će vam dokumentacija za PHP, to je sigurno. Sa ove stranice možete je skinuti u formatu i na jeziku koji vam odgovara (ako radite na Windowsima, onda preporučamo Windows HTML Help, pogotovo je dobra Extended verzija jer sadrži i niz primjera). www.php.net/download-docs.php
 3. Odavde možete skinuti instalaciju MySQL baze podataka. Prvo izabirete verziju, pa na slijedećoj stranici svoj operativni sustav... www.mysql.com/downloads/
 4. Raditi sa MySql bazom putem komandne linije moglo bi biti malo obeshrabrujuće za početnika. Zato postoje razna vizualna sučelja, a mi preporučamo rad s PHPMyAdmin sučeljem, iako na tržištu postoje i drugi, napredniji alati. PHPMyAdmin je besplatan, a uključuje i hrvatsko sučelje! www.phpmyadmin.net/home_page/
 5. Apache server je, naravno, besplatan. Ovdje je stranica za download: http://httpd.apache.org/download.cgi a ovdje je stranica za download dokumentacije koja bi vam mogla zatrebati želite li se ozbiljnije pozabaviti konfiguracijom Apachea: http://httpd.apache.org/docs-project/

Zajedničke instalacije

Iako je moguće instalirati zasebno Apache, PHP i MySQL, pri tome treba nešto i znati kako biste ih ispravno podesili i pripremili za rad. Mi vam preporučamo da isprobate neku od instalacija koja sve te komponente (ili one koje odaberete) instalira odjednom, uz minimalne potrebe za naknadnim ugađanjima:

 1. Sve preporuke su za AppServ. Na njihovim stranicama pronađite instalaciju koja vam odgovara i isprobajte. Sve je gotovo i u potpunosti funkcionalno u doslovno tri klika: www.appservnetwork.com/
 2. Barem jednako dobra instalacija kao i prethodna je XAMPP. Možete ga skinuti sa stranice: www.apachefriends.org/en/xampp.html
napomena: Prilikom instalacije AppServa ili XAMPPa bit će vam postavljeno nekoliko pitanja. Gdje god se traži da navedete ime servera navedite localhost. Tražit će vas i ime mape u koju želite instalirati taj paket, moja je preporuka MyDocuments ili još bolje u root nekog diska. Morat ćete navesti i osnovno korisničko ime i lozinku za MySql, izaberite što god hoćete, ali zapamtite svoj izbor, trebat će vam!

Još jedna napomena: Instalacija pomoću AppServa ili XAMPPa se razlikuje od instalacije na stvarnim web serverima. Mnoge sigurnosne postavke su namještene dosta liberalno, na webu je sve strože namješteno kako bi se stranice zaštitile od neovlaštenog pristupa.

i na kraju...

Na kraju da ponovimo najvažnije:

 • PHP je serverski skriptni jezik za izradu dinamičnih web stranica
 • PHP sa MySql bazom podataka je vrlo čest i jeftin paket na komercijalnim web poslužiteljima. I jedno i drugo je za po doma besplatno.
 • Apache poslužitelj, PHP, MySql bazu, PHPMyAdmin sučelje za bazu i još neke sitnice najjednostavnije je instalirati preko zajedničkih instalacija koje se besplatno mogu skinuti s Interneta. Najbolje po našoj procjeni su XAMPP i AppServ
PHP - najosnovnije osnove
Što je u stvari PHP?

PHP (Hypertext Preprocessor) je programski jezik za izradu dinamičkih i interaktivnih stranica na webu. To je serverska tehnologija (kao i Pearl, ASP ili ColdFusion) što znači da se on izvršava na web serveru, njegovim izvršavanjem se kreira dio web stranice (ili cijela) koji se onda šalje korisniku i bude vidljiv u njegovom pretraživaču.

PHP omogućava interakciju korisnika s web stranicama. Što to znači?
Na "statičnim" stranicama komunikacija je jednosmjerna: korisnik klikne na neki link i pokaže mu se određeni sadržaj. Da bi korisnik mogao na bilo koji način utjecati na sam sadržaj neke web stranice potrebna je primjena neke serverske tehnologije.

U PHPu tako možemo napraviti Chatove, Forume, stranice s kojih je moguće poslati mail ili razglednicu, napraviti stranice zaštićene lozinkom, web trgovine, Content Menagement System,...
Zašto baš php?

PHP ( Hypertext Preprocessor) je samo jedna od sličnih tehnologija, postoje još i ASP (Active Server Pages), CGI ( Common Gateway Interface), Cold Fusion te još neke druge. Zašto smo izabrali baš PHP?
Zato što je najjeftinija tehnologija (za kreiranje skripti lokalno na računalu, a pogotovo ako se uzme u obzir cijena smještanja stranica na server), lako se može doći do literature, dokumentacije i primjera bilo u papirnatom bilo u elektroničkom obliku. Principi rada i nisu tako različiti, naučite li dobro raditi u PHPu, vrlo ćete brzo svladati i druge tehnologije budete li to htjeli.
Što moram znati da bih mogao započeti rad u PHPu?

Za rad u PHP-u preporuča se osnovno znanje programskog jezika C (nije preduvijet, ali uvelike olakšava učenje, zapravo je bitno da poznajemo osnove programiranja u bilo kojem programskom jeziku) te poznavanje HTML-a.
Pretpostavlja se i osnovno znanje rada sa bazama podataka - PHP ima podršku za rad s brojnim bazama podataka, ali najčešće se koristi MySQL baza jer je to vrlo čest i ne preskup paket kojeg možete kupiti od hosting firme za objavu vaših stranica, a nađe se čak i besplatnih hosting paketa s tom kombinacijom.
Što mi sve treba?

Što mi sve treba da bih mogao na svome računalu izrađivati i isprobavati PHP skripte? Radosna je vijest da prilikom iszrađivanja i isprobavanja ne morate biti spojeni na internet, vaše računalo može glumiti istovremeno i poslužitelja i klijenta, no evo što vam sve treba:

   1. računalo,
   2. neki internet pretraživač npr. Firefox ,
   3. instaliran neki web server - preporuča se Apache web server no i IIS koji je standardni dodatak Professional verzija Windowsa se može natjerati na rad sa PHP-om,
   4. instaliran PHP.
   5. želimo lis raditi sa bazama podataka, instaliranu i tu bazu npr. MySQL

Stranice s kojih možete skinuti instalacije:

   1. Tu skinite sam PHP, odaberite verziju i obratite pozornost na vrstu servera na kojeg želite instalirati PHP: www.php.net/downloads.php
   2. Trebat će vam dokumentacija za PHP, to je sigurno. Sa ove stranice možete je skinuti u formatu i na jeziku koji vam odgovara (ako radite na Windowsima, onda preporučamo Windows HTML Help, pogotovo je dobra Extended verzija jer sadrži i niz primjera). www.php.net/download-docs.php
   3. Odavde možete skinuti instalaciju MySQL baze podataka. Prvo izabirete verziju, pa na slijedećoj stranici svoj operativni sustav... www.mysql.com/downloads/
   4. Raditi sa MySql bazom putem komandne linije moglo bi biti malo obeshrabrujuće za početnika. Zato postoje razna vizualna sučelja, a mi preporučamo rad s PHPMyAdmin sučeljem, iako na tržištu postoje i drugi, napredniji alati. PHPMyAdmin je besplatan, a uključuje i hrvatsko sučelje! www.phpmyadmin.net/home_page/
   5. Apache server je, naravno, besplatan. Ovdje je stranica za download: http://httpd.apache.org/download.cgi a ovdje je stranica za download dokumentacije koja bi vam mogla zatrebati želite li se ozbiljnije pozabaviti konfiguracijom Apachea: http://httpd.apache.org/docs-project/

Zajedničke instalacije

Iako je moguće instalirati zasebno Apache, PHP i MySQL, pri tome treba nešto i znati kako biste ih ispravno podesili i pripremili za rad. Mi vam preporučamo da isprobate neku od instalacija koja sve te komponente (ili one koje odaberete) instalira odjednom, uz minimalne potrebe za naknadnim ugađanjima:

   1. Sve preporuke su za AppServ. Na njihovim stranicama pronađite instalaciju koja vam odgovara i isprobajte. Sve je gotovo i u potpunosti funkcionalno u doslovno tri klika: www.appservnetwork.com/
   2. Barem jednako dobra instalacija kao i prethodna je XAMPP. Možete ga skinuti sa stranice: www.apachefriends.org/en/xampp.html

napomena: Prilikom instalacije AppServa ili XAMPPa bit će vam postavljeno nekoliko pitanja. Gdje god se traži da navedete ime servera navedite localhost. Tražit će vas i ime mape u koju želite instalirati taj paket, moja je preporuka MyDocuments ili još bolje u root nekog diska. Morat ćete navesti i osnovno korisničko ime i lozinku za MySql, izaberite što god hoćete, ali zapamtite svoj izbor, trebat će vam!

Još jedna napomena: Instalacija pomoću AppServa ili XAMPPa se razlikuje od instalacije na stvarnim web serverima. Mnoge sigurnosne postavke su namještene dosta liberalno, na webu je sve strože namješteno kako bi se stranice zaštitile od neovlaštenog pristupa.
i na kraju...

Na kraju da ponovimo najvažnije:

    * PHP je serverski skriptni jezik za izradu dinamičnih web stranica
    * PHP sa MySql bazom podataka je vrlo čest i jeftin paket na komercijalnim web poslužiteljima. I jedno i drugo je za po doma besplatno.
    * Apache poslužitelj, PHP, MySql bazu, PHPMyAdmin sučelje za bazu i još neke sitnice najjednostavnije je instalirati preko zajedničkih instalacija koje se besplatno mogu skinuti s Interneta. Najbolje po našoj procjeni su XAMPP i AppServ